Novice

Zakonodajni ukrepi za boj proti kaznivim dejanjem na področju intelektualne lastnine

Urad EU za intelektualno lastnino je objavil študijo o zakonodajnih ukrepih, sprejetih kot odgovor na organiziran kriminal na področju intelektualne lastnine.

Analiza stanja na področju uveljavljanja pravic intelektualne lastnine v Sloveniji

Pripravljena je analiza na področju uveljavljanja pravic intelektualne lastnine v Sloveniji za leto 2023.

V mednarodni carinski operaciji zaseženo za 32 milijonov evrov ponaredkov

Finančna uprava RS je sodelovala v mednarodni carinski operaciji z imenom Pirati 2, v kateri je bilo zaseženo blago v vrednosti več kot 32 milijonov evrov.

Študija EUIPO o ekonomskem učinku oonarejanja v panogah oblačil, kozmetike in igrač

Urad EU za intelektalno lastnino je objavil študijo, ki ocenjuje gospodarski vpliv ponarejanja na prodajo in zaposlovanje v treh sektorjih: oblačila (vključno z obutvijo), kozmetika in igrače.

Finančna uprava RS v mednarodni operaciji zasegla za skoraj milijon evrov ponaredkov

Finančna uprava RS je v maju v skupni mednarodni carinski operaciji Pirati 2, z več državami članicami EU in nekaterimi evropskimi inštitucijami zasegla za skoraj milijon evrov ponaredkov.

Ekonomski učinek ponarejanja v panogah oblačil, kozmetike in igrač v EU

Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je objavil študijo z naslovom Ekonomski učinek ponarejanja v gospodarskih panogah oblačil, kozmetičnih izdelkov in igrač v EU.

Več milijonov Evropejcev nezakonito gleda športne dogodke in kupuje ponarejeno športno opremo

Medtem ko se Evropa pripravlja na velike športne dogodke, kot so UEFA EURO 2024, Tour de France in olimpijske igre v Parizu, se Evropska unija sooča z zaskrbljujočimi trendi nezakonitega prenosa športnih vsebin in ponarejenih športnih izdelkov.

Ponarejena zdravila za ne-zdravje

Trgovina s ponarejenimi farmacevtskimi izdelki je vse večji problem v Evropski uniji in zunaj nje, saj to področje kriminala povzroča visoke stroške zdravstvenim in socialnim sistemom držav članic EU ter ima zaskrbljujoče učinke na javno zdravje kot tudi neposredno za zdravje posameznikov.

Umetniška dela, ki prehajajo v javno domeno v 2024: kaj to pomeni za ustvarjalnost?

Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (angleško European Intellectual Property Office - EUIPO) je v svojem februarskem novičniku objavil članek o procesu, ki opisuje lastnost avtorskih pravic, in sicer prehod umetniških del v javno domeno. Kaj to pravzaprav pomeni za ustvarjalni svet in umetniška dela?

V EU leta 2022 zaseženih 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot 2 milijardi evrov

Skupno poročilo Urada Evropske unije za intelektualno lastnino in Evropske komisije ugotavlja, da je bilo leta 2022 v Evropski uniji (EU) na zunanji meji in na notranjem trgu zaseženih približno 86 milijonov ponarejenih predmetov v vrednosti več kot 2 milijardi evrov, kar pomeni 3-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2021.