Podjetja nenehno vlagajo v inovacije, kar zahteva določeno mero tveganja in zadostna sredstva. Zato je potrebno učinkovito varstvo pred ponarejanjem in piratstvom, da se s trudom, vloženim v razvoj znamke in izdelkov, ne okoristijo ponarejevalci in pirati.
Intelektualno lastnino svojega podjetja lahko zavarujete na različne načine. Rešitev, ki deluje za neko podjetje, se pri vašem morda ne bo obnesla, zato morate vzeti vajeti v svoje roke in sami izbrati najboljšo obliko varstva za svoje izdelke ali storitve.
V preteklosti so bili tarča ponarejevalcev predvsem luksuzni izdelki, kot so torbice, sončna očala in ure. Danes ponaredke najdemo povsod, ponarejevalci pa so postali zelo organizirani. Na udaru so vsa gospodarska področja in vse vrste izdelkov: od živil, gospodinjskih proizvodov, iger, elektronskih naprav do avtomobilskih in letalskih delov, cigaret in pohištva. Ponarejenih je tudi veliko sestavnih delov, ki se uporabljajo v proizvodnji.
Na teh straneh lahko najdete informacije o varstvu intelektualne lastnine, previdnostnih ukrepih, nelojalni konkurenci, vzporednem uvozu in sodelovanju s carinskimi organi.
Intelektualna lastnina se nanaša na vrsto lastnine, ki izvira iz človekovega intelekta oziroma razuma in je kot takšna neopredmetena, kadar pa je opredmetena, jo lahko imetnik pravice komercialno izkorišča.
Poskrbite, da sta odkrivanje in prijava suma ponarejanja in piratstva enostavna tako za vas, kot za pooblaščene trgovce in vaše stranke. Preberite informacije o tem, kako se izogniti ponarejanju vaših izdelkov in kaj storiti, če ponaredke odkrijete.
Nekatera dejanja med ponudniki na trgu, ki so v nasprotju z dobrimi poslovnimi običaji in s katerimi se povzroči ali utegne povzročiti škoda drugim podjetjem, se lahko izkažejo za nelojalno konkurenco.
Vzporedni uvoz pomeni uvoz blaga, zavarovanega s pravicami intelektualne lastnine, ki je uvoženo in dano v promet na določenem trgu brez privolitve imetnika intelektualne pravice na tem trgu. Takšen uvoz je lahko zakonit.
V primeru, da imetnik pravic intelektualne lastnine sumi, da do kršitev prihaja ob vnosu ali iznosu blaga iz Slovenije ali drugih držav, lahko za pomoč zaprosi Finančno upravo RS.
Slovenska podjetja, ki imajo na območju EU veljavne pravice intelektualne lastnine, lahko vložijo zahtevo za ukrepanje, da bodo carinski organi pozorni na blago, ki bi lahko kršilo njihove pravice intelektualne lastnine ob vstopu na carinsko območje EU.
Domene so pomembne za lažje brskanje po spletnih straneh in pomemben identifikator poslovanja na internetu. Če menite, da ste upravičeni do domene, ki jo je registriral nekdo drug, lahko sprožite domenski spor in od nosilca domene zahtevate, da vam prepusti v uporabo svojo registrirano domeno.