Na katere izdelke najprej pomislite, ko slišite besedo »ponaredek«? Na torbice, sončna očala in ure priznanih znamk? Še nedavno so bili tarča ponarejevalcev predvsem luksuzni izdelki. Zdaj med ponaredki najdemo že skoraj vse vrste izdelkov – kozmetiko, igrače, hrano, zdravila, elektronske naprave in celo avtomobilske rezervne dele. Proizvajalci ponarejenih izdelkov so vse bolj vešči, zato je včasih težko razlikovati med originalom in ponaredkom.
Ponaredki so sporni iz več razlogov – lahko so škodljivi zdravju, negativno vplivajo na domače in svetovno gospodarstvo ter pogosto razočarajo potrošnika. Na tej spletni strani so informacije o tem, kako prepoznati ponaredek, na kaj morate biti pozorni pri nakupovanju in kaj lahko storite, če ste kupili ponaredek.
Nekateri ponaredki so postali tako zelo podobni originalom, da jih je izredno težko ločiti. Kako se lahko prepričate, da ne kupujete ponaredka? Pri tem ste lahko pozorni na različne znake, ki se nanašajo na ceno, kakovost, embalažo in prodajno mesto.
Splet je priljubljen kanal za prodajo ponaredkov. Kupca je lažje preslepiti, ker izdelka ni mogoče vzeti v roko. Nakupu ponaredka pri spletnem nakupovanju se je mogoče izogniti tako, da ste pozorni na ceno, podatke o prodajalcu, URL naslov, izjave strank in ponujene možnosti plačila.
Preden vas zamika, da bi na potovanju v tujini kupili poceni ponarejeni izdelek, dobro premislite. Pravila glede ponaredkov se glede strogosti nadzora razlikujejo od države do države. V nekaterih državah se preverja blago, ki je že v lasti osebe, tudi v notranjosti države.
Kaj lahko storite, če ugotovite, da so vas kljub previdnemu ravnanju ogoljufali? Na tem mestu so informacije za lažje ukrepanje ob nakupu ponaredka.