Večina vsebine, ki je dostopna na internetu, šteje med dela, varovana z avtorsko ali sorodnimi pravicami. Spletni blog osebe, ki jo radi spremljate, ni zgolj plod umetniškega izražanja, temveč je lahko tudi avtorsko delo, varovano z avtorsko pravico. Čeprav so mnoga dela na internetu prosto dostopna, to še ne pomeni, da jih lahko prosto kopiramo, uporabljamo ali si jih lastimo.
Med dela, varovana z avtorsko ali sorodnimi pravicami, štejemo med drugim vsa umetniška, literarna in znanstvena dela, bloge, e-knjige, slike, filme, glasbo, računalniške igre, radijske in televizijske oddaje ter video posnetke. Do teh vsebin lahko s pomočjo interneta dostopamo kjer koli in kadar koli. Dobro je vedeti, da avtorska in sorodne pravice veljajo ne glede na to, ali so dela v fizični ali digitalni obliki.
To področje obsega pravico avtorjev na njihovih delih s področja književnosti, znanosti in umetnosti ter pravice izvajalcev, proizvajalcev fonogramov, filmskih producentov, radijskih ali televizijskih (RTV) organizacij, založnikov in izdelovalcev podatkovnih baz.
Delo mora izpolnjevati pet zakonsko določenih predpostavk, da je avtorskopravno varovano. Avtorsko delo je zato le tisto, ki je individualna intelektualna stvaritev s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki je na kakršen koli način izraženo.
Avtorskopravna zakonodaja ne varuje samo interesov posameznih ustvarjalcev, ampak hkrati zagotavlja, da ustvarjalne dejavnosti koristijo celotni družbi. Ustvarjalci morajo biti za svoje ustvarjalno delo ustrezno nagrajeni, saj drugače ne bi mogli ustvarjati.
Glasbo, filme, TV in radijske oddaje lahko zasebno uporabljate brez dovoljenja imetnikov avtorskih pravic, če so zakonito dostopni na internetu. Nezakonita izmenjava datotek je poleg nezakonitih pretočnih storitev najpogostejša oblika kršitve avtorske pravice na spletu.
Računalniške igre in programska oprema so avtorska dela. To pomeni, da ima oseba, ki je ustvarila delo v obliki programske opreme ali računalniške igre, avtorsko pravico na delu in s tem izključno pravico do njegove uporabe.
Brez soglasja imetnikov pravic filmov, glasbe, literature, televizijskih ali radijskih oddaj ni dovoljeno dajati na voljo javnosti. V nekaterih primerih je težko ugotoviti, ali spletna stran ponuja zakonite ali nezakonite vsebine.