Pravice intelektualne lastnine so teritorialne narave, kar pomeni, da veljajo v državi ali za območje, kjer so registrirane. Z registracijo znamke in modela ter podeljenim patentom pri Uradu RS za intelektualno lastnino zato pridobite pravice, ki veljajo v Sloveniji.
Če izdelke proizvajate ali prodajate v tujini, oziroma svoje storitve opravljate zunaj meja Slovenije, razmislite o tem, kje vse želite zavarovati svojo industrijsko lastnino.
Dobro je, da kot podjetje to uredite na trgih, na katerih se vaš izdelek proizvaja ali trži ali kjer opravljate svoje storitve. Pomembno je tudi, da razmislite o tem, na katerih trgih nameravate začeti proizvodnjo, in trgih, za katere pričakujete, da se bodo na njih proizvajali ali prodajali ponarejeni in piratski izdelki.
Možnih je več sistemov, ki vam olajšajo varstvo industrijske lastnine v tujini oziroma v več državah hkrati:
- nacionalna prijava pri drugih tujih uradih,
- evropska ali regionalna prijava in
- mednarodna prijava.
Za svetovanje in informacije o intelektualni lastnini v državah EU in zunaj EU (Kitajska, Latinska Amerika in Jugovzhodna Azija) se lahko obrnete na mrežo IPR Helpdesk. To je evropska služba za pomoč malim in srednje velikim podjetjem na področju intelektualne lastnine. Gre za storitev, ki jo financira Evropska komisija, upravlja pa Izvajalska agencija za mala in srednje velika podjetja (EASME).
Za pomoč v postopkih, ki se nanašajo na pridobitev in vzdrževanje pravic intelektualne lastnine, se lahko obrnete tudi na strokovnjake, kot so patentni zastopniki ali zastopniki za znamke in modele, vpisani v registre pri pristojnih uradih.