Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (angleško European Union Intellectual Property Office – EUIPO) opozarja, da ponarejena živila in pijače v EU pomenijo resno tveganje za zdravje ljudi in povzročajo milijardno gospodarsko škodo ter izgubo delovnih mest.
Ob svetovnem dnevu boja proti ponarejanju EUIPO opozarja na zaskrbljujočo prisotnost ponarejene hrane in pijače na evropskem trgu. V nedavni operaciji OPSON, ki sta jo izvedla Europol in Interpol, so organi pregona zasegli za 91 milijonov evrov ponarejenih živil in pijač – pogosto zdravju nevarnih.
Med zaseženimi izdelki so bili pogosto prisotni metanol, živo srebro in nevarni pesticidi. Največ izgub zaradi ponarejanja beleži sektor vina in žganih pijač, kjer je v EU letno izgubljenih 2,3 milijarde evrov prihodkov in skoraj 5.700 delovnih mest. V Sloveniji je ta škoda ocenjena na sedem milijonov evrov in 19 delovnih mest.
Kampanja »Kaj je na vaši mizi?« želi ozaveščati potrošnike o pomenu geografskih označb, kot so zaščitena označba porekla (ZOP), zaščitena geografska označba (ZGO) in zajamčeno tradicionalna posebnost (ZTP), ki potrjujejo pristnost izdelkov. V EU je registriranih več kot 3.600 proizvodov z geografskimi označbami.
EUIPO spodbuja potrošnike, naj izdelke kupujejo pri uradnih prodajalcih, preverjajo embalažo, označbe in poreklo ter uporabljajo zaščitne elemente, kot so QR-kode. Ponarejeni izdelki pogosto financirajo tudi druge oblike kriminala, zato gre za širši družbeni problem, ki ga je treba nasloviti s skupnimi močmi.
Na spletni strani EUIPO lahko preberete več o tem (v angleščini).