Nova študija Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) razkriva temno plat obsežne kitajske pobude »En pas, ena pot« (Belt and Road Initiative – BRI), ki jo Kitajska predstavlja kot globalni razvojni projekt. Po ugotovitvah poročila ta pobuda ne pomeni le novih infrastrukturnih povezav, temveč tudi okrepljen kanal za vstop ponarejenega in piratskega blaga na evropski trg.
Cilj BRI je izboljšati trgovinske in transportne povezave med Azijo, Afriko in Evropo prek mreže cest, železnic, pristanišč in logističnih vozlišč. Kitajska tako sodeluje že z več kot 150 državami. Vendar pa študija opozarja, da so te nove poti vse bolj privlačne tudi za nezakonite tokove blaga, ki krši pravice intelektualne lastnine.
EUIPO posebej izpostavlja, da se skozi te poti povečuje količina ponarejenih izdelkov – od tekstila in elektronike do zdravil in rezervnih delov – ki končajo na evropskem trgu in povzročajo resno gospodarsko škodo evropskim podjetjem. Povečana dostopnost in nižji stroški prevoza omogočajo hitrejšo in lažjo distribucijo tovrstnega blaga, kar slabša konkurenčni položaj tistih, ki spoštujejo pravila in vlagajo v inovacije ter kakovost.
Poročilo opozarja tudi na širša varnostna in gospodarska tveganja. V državah, ki so vključene v BRI, pogosto manjkajo učinkoviti mehanizmi za zaščito intelektualne lastnine, kar povečuje možnosti za kopiranje izdelkov, nepooblaščeno uporabo blagovnih znamk in širjenje ponaredkov. EUIPO poziva k večji mednarodni usklajenosti, več nadzora in ukrepov proti zlorabam ter zaščiti podjetij, ki temeljijo na inovacijah in avtentičnosti.
Evropski trg je še posebej ranljiv zaradi obsežnosti in kompleksnosti BRI-projekta, ki se širi tudi na ključne logistične točke v Sredozemlju in Balkanu. To pomeni, da bi lahko nezakonito blago prihajalo bližje in hitreje kot kadarkoli prej.
Več podrobnosti in priporočil preberite v izvirni študiji (v angleščini):
Kitajska pobuda »En pas, ena pot« in intelektualna lastnina (EUIPO, 2025)