Evropska komisija objavila nov seznam spletnih in fizičnih trgov, ki olajšujejo ponarejanje in piratstvo

Evropska komisija je objavila posodobljen Seznam opazovanih trgov za ponarejanje in piratstvo, ki izpostavlja spletne storitve in fizične trge zunaj EU, na katerih se domnevno dogajajo obsežne kršitve pravic intelektualne lastnine. Namen seznama je spodbuditi upravljavce in pristojne oblasti v tretjih državah, da ukrepajo proti tovrstnim praksam.

Na seznamu so spletne platforme, aplikacije in fizične lokacije, ki omogočajo ali spodbujajo distribucijo ponarejenega blaga in piratskih vsebin, vključno s storitvami, ki omogočajo nepooblaščen dostop do glasbe, filmov, programske opreme, športnih vsebin in knjig.

Letošnja različica seznama izpostavlja:

  • rast uporabe piratskih aplikacij, vključno s tistimi, ki omogočajo IPTV storitve;

  • širjenje piratskih knjižnic in uporabe decentraliziranih omrežij (npr. IPFS) za deljenje zaščitenih vsebin;

  • zaskrbljujočo prisotnost nepooblaščenih e-farmacij;

  • povečano uporabo orodij za manipulacijo pretočnih vsebin in kršitev v kontekstu generativne umetne inteligence, zlasti pri kloniranju glasov.

Poleg tega seznam opozarja tudi na posredne podpornike piratstva in ponarejanja, kot so gostitelji vsebin, ponudniki domen, oglaševalske mreže in plačilni procesorji, ki pogosto ne ukrepajo kljub obvestilom o zlorabah.

Evropski urad za intelektualno lastnino (EUIPO) je pri pripravi dokumenta prispeval podatke o trendih, orodjih in najboljših praksah za preprečevanje tovrstnih kršitev.

Komisija izpostavlja pomen sodelovanja z državami izven EU ter potrebo po sistemskih ukrepih za zaščito potrošnikov, podjetij in zakonite trgovine.

Povezava do celotnega dokumenta (Counterfeit and Piracy Watch List 2025)